Condemn Czech President's Anti-Roma Racism

[CZ] Napište českému prezidentovi, že jeho výroky na adresu Romů i jeho záliba v represivních opatřeních z éry komunismu jsou zastaralé a rasistické. 

Na veřejném setkání v Kojetíně se prezident vyjádřil, že „všichni vědí, kdo jsou ti pětiprocentní“ nezaměstnaní, načež se ponořil do vzpomínek na dobu komunismu, kdy Romové „pracovat museli“, a pokud pracovat odmítli, byli uvězněni: „Většinou pracovali jako kopáči, a když odmítli pracovat, byli označeni za osobu práce se štítící a šli do vězení.“ Dále Miloš Zeman uvedl, že pokud se v romské pracovní četě vyskytl někdo, kdo nepracoval, „tak ho zfackovali. Je to velmi humánní metoda, a zpravidla se osvědčuje.“

Přečtěte si plné znění otevřeného dopisu, který prezidentovi poslalo Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) zde.

[ENG] Tell the Czech President that his comments on Roma and his fondness for the repressive measures of the communist era are racist and outdated.

At a public meeting in Kojetin, the President declared that it was exactly clear who the 5% of unemployed are, before fondly reminiscing about the communist era when Romani people "had to work" and would be imprisoned if they did not: "Most of them worked as ditch-diggers, and if they refused to work, they were designated as work-shy and went to prison." Zeman went on to say that among the Romani work crews, if one guy didn’t work “they slapped him around. It’s a very humane method that worked most of the time." 

Read more about President Zeman's comments here.

Read the full open letter the ERRC sent to the President here.

Enter your mobile number to get actions like this by text. You can unsubscribe at any time. We’ll also call you about ways to support our work, including fundraising.

donate

Challenge discrimination, promote equality

Subscribe

Receive our public announcements Receive our Roma Rights Journal

News

The latest Roma Rights news and content online

join us

Find out how you can join or support our activities